Diş Sıkma (bruxism)

Diş sıkma günümüzde yoğun şehir ve çalışma hayatı sebebi ile literatürde %55 hastada görülmekte. Yaşadığımız şehirde benim kendi pratiğimde gördüğüm ise bunun çok daha üstünde.

Diş sıkma seviyesine göre hastalarımızda baş boyun ağrıları, diş hassasiyetleri , diş eti çekilmelerine yol açmakta daha ileri seviyelerinde diş kırılması ile diş kayıplarına kadar giden sonuçlar doğurabilmekte. Aynı şekilde ağızda sonradan yapılmış restorasyonların ( dolgu , kaplama gibi) çok daha hızlı bir şekilde yıpranmasına yol açmaktadır.

Bu kötü alışkanlık genellikle geceleri bilincimiz uykuda iken olmakta. Bunu engellemek için öncelikle hastalarımıza bu konuda bilgilendirme yapıp gece uykuda takmaları için sıkma etkisini azaltıcı bir koruyucu plak yapıyoruz ve gece yatarken dişlerine bu plağı takmalarını istiyoruz.

İkinci bir tedavi de bu konuda botox uygulamaları. Çeneyi kapatan kaslara botox enjeksiyonu ile kasları bir miktar zayıflatarak sıkma şiddetini azaltıyoruz. Bu uygulamanın normal yemek yemek gibi faaliyetlere hiçbir zararı yoktur.

Bu iki uygulamayı birlikte yapmak çok daha etkin sonuç alınmasını sağlıyor.

İmplant Tedavisi

Sağlıklı gülüş ve ağız görünümü ile yaşam kalitesine artış

Randevu ve Bilgi

+90 212 823 60 90

Güncel Tedavi Ekipmanları

Kliniğimizde son teknoloji ve uluslararası standartlarda ekipmanlar kullanılmaktadır